9 Mart 2012 Cuma

Olduğun Yerde Gece mi Gündüz Mü Baba?

Şangay'da yaşadığımız 2,5 yıl boyunca baban çok seyahat etti canikom. Bu seyahatler Çin içinde ve dışında olmak üzere her ay ortalama 10 gün ondan uzak kalmamıza neden oldu. Bazılarına biz de katıldık. Ayrıca Türkiye'ye gidiş gelişlerin de sayesinde, yolculuk, iş seyahati, tatil, havaalanı kuralları, bavul toplamak, saat farkı, gece gündüz, uçuş hızı ve süresi konularında sen de epey tecrübe kazandın ve bunlarla ilgili bol bol sorular sordun, uzun uzun konuştuk. Ama doğrusu, özellikle saat farkı ve gündüz gece farkı konularında pek ikna olmuş, nedenini çözmüş görünmüyordun. Çünkü aslında saat farkı meselesi alışkın olmayınca biz büyükler için de kafa karıştırıcıdır. Şangay'da uyumadan önce, iyi geceler demek için saat 20.30'da babanı aradığımızda, o bazen geç öğlen yemeği yiyor olabilir. Ya da baban Almanya'da uyandığında günaydın demek için bizi aradığında biz öğlen yemeğimizi çoktan bitirmiş, oyun oynuyor olabiliriz.

Baban yine Türkiye ve Avrupa işlerini birleştirmiş, 10 günlüğüne bizden ayrılmıştı. Tam tarihi hatırlamıyorum ama, 2011 ortaları olmalı. O uzaktayken saat farkına rağmen birbirimize günaydın, ya da iyi geceler demeye çalışırız her gün. Bazen onu çok özlediğinde, sesini duyunca özlemin depreştiği için sanırım, konuşmak istemezsin, ama o gün keyifle sohbet ettin babanla telefonda ve sonra dedin ki "baba, şimdi senin olduğun yerde gündüz mü gece mi?". 

Bu soru hem telefonun ucundaki babanı, hem de sizi dinleyen beni çok şaşırtmış, hiç anlamadığını düşündüğümüz saat farkı konusunu aslında anladığını bize anlatmıştı. Bir de baban uzakta olduğu için bu soruyla biraz hüzünlenmiş, tuhaf hissetmiş, sana farklı düşüncelerin, soruların kapısını küçük yaşta açtığı için zaten çok sevdiği işini bir kez daha sevmiş...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder